PL ISSN 1897-1547sobota, 21 kwietnia 2018, imieniny: Jarosawa, Konrada, Selmy
REKLAMA / B1

30 lat karate w Jaśle

Autor: dapa    Opublikowano: roda, 15 listopada 2006, 21:49    Wywietle: 2573

W niedzielę, 5 listopada, Jasielski Klub Kyokushin Karate obchodził jubileusz 30. lecia.


Międzynarodowa Gala zorganizowana z okazji jubileuszu Jasielskiego Klubu Kyokushin Karate spotkało się z dużym zainteresowaniem. Na hali w jasielskim MOSiR brakowało miejsc siedzących.

- Zainteresowanie imprezą jest ogromne, co potwierdza popularność karate w mieście. Przez te 30 lat w klubie trenowało około 5 tys. osób. Chyba nie ma rodziny w Jaśle, która nie miałaby styczności z karate - zaznacza Tadeusz Krygowski, sensei i prezes Jasielskiego Klubu Kyokushin Karate. Na hali MOSiR dawno nie było imprezy cieszącej się takim zainteresowaniem.

W imprezie wzięli udział zawodnicy z zaprzyjaźnionych klubów z Polski. Rozegrane zostały walki w kategoriach: kumite seniorów open, kata seniorów, kumite juniorów młodszych light contact - open. Między walkami odbywały się pokazy m.in. w wykonaniu senseia Wiesława Gwizda oraz Tomasza Moździerza z Tarnowa, grupy pokazowej z Legionowa, grupy Yokozuki.

Walki karateków wzbudzały duże emocje wśród widowni. Niezwykle ciekawe było przełamywanie desek przez zawodników czyli tzw. temashiwari.

W kategorii juniorów zwyciężył Karol Staroń z Krosna, na drugim miejscu uplasował się Paweł Morga z Jasła, a na trzecim Dawid Kiper z Tarnobrzega. W kategorii kata seniorów pierwsze miejsce zdobył Tomasz Moździerz z Tarnowa, drugie Jarosław Polębach z Tarnobrzega, trzecie Jerzy Radwański z Jasła. Natomiast w kategorii kumite seniorów wygrał Maciej Sawicki z Warszawy, drugie miejsce zajął Marcin Kurowski z Jasła, a trzecie Łukasz Bardo z Tarnowa. Wyróżnienie specjalne otrzymał Mateusz Garbacz z Kielc. Drużynowo zwyciężyła ekipa z Jasła przed reprezentacją Tarnowa, Krosna i Warszawy.

- Karate to dla mnie przygoda, hobby, przyjemność i część życia. To dla mnie forma samodoskonalenia się, pokonywania własnych słabości. Najtrudniejsza jest systematyczność, żeby nie przerywać treningów - mówi Marcin Kurowski, który karate trenuje od 12 lat. Zaczęło się w 1976 roku. Krzysztof Matuszewski, Roman Woźniak (obecnie kierownik ośrodka karate w Krośnie), Daniel Gorczyca (kieruje ośrodkiem w Inowrocławiu) oraz Tadeusz Krygowski zaczynają gromadzić wokół siebie młodych zainteresowanych trenowaniem karate. W 1977 r. pierwszy medal Mistrzostw Polski Karate zdobywa Marian Olbrot. W 1981 r. kierownikiem ośrodka Kyokushin Karate w Jaśle zostaje T. Krygowski

- Przełomowym momentem w historii jasielskiego karate był rok 1983, kiedy zarejestrowane zostaje Ognisko TKKF "Kyokushin" posiadające osobowość prawną, własny statut oraz zarząd. Ognisko liczyło 250 trenujących. Zajęcia odbywały się w MOSiR na dużej i małej sali jednocześnie. Zorganizowany zostaje I Turniej Karate o Puchar Podkarpacia, w którym Jerzy Radwański wygrywa kategorii ciężkiej co miało wpływ na drużynowe zwycięstwo gospodarzy. Rozpoczyna się pasmo sukcesów jasielskich karateków - opowiada Tadeusz Krygowski.

W 1984 r. J. Radwański odnosi ponowne zwycięstwo. Rok później na Ogólnopolskim Turnieju Kyokushin Karate w Łodzi, na podium stają T. Krygowski oraz J. Radwański. W kolejnych latach sukcesy odnoszą Krzysztof Kolbusz (1986 r.), Jerzy Jędrzejczyk (1989 r.), Wiktor Urban (1992 r.). W 1993 roku Tadeusz Krygowski otrzymuje medal za zasługi dla rozwoju Kyoushin w Polsce. W tym samym roku powstaje Jasielski Klub Kyokushin Karate, kontynuujący tradycje Ogniska TKKF "Kyokushin".

- W ostatnich sześciu latach bardzo dobre wyniki osiągają młodzi karatecy JKKK. Jest to wynik dużego zainteresowania tą sztuką walki wśród dzieci. Początkowo na treningi przychodziła młodzież w wieku 15-20 lat. Dziś chętniej trenują dzieci od 8 do 12 lat. Ponadto nadal ćwiczą seniorzy w wieku 30, 40, 50 - mówi sensei.

Do klubu może przyjść każdy, nie ma selekcji. Trenują codziennie od 16.00 do 20.00. - Wynik nie jest najważniejszy, ale ogólny rozwój fizyczny i psychiczny. Działalność klubu to przede wszystkim edukacja w sferze fizyczne oraz wychowanie dzieci i młodzieży w duchu prawdy, szacunku, a także poszanowania dla osób starszych - zaznacza T. Krygowski.

Marzena Miśkiewicz

Źródło: "Nowe Podkarpacie" / własne

Wicej podobnych artykuw w serwisie o Jale portalu nowiny24.pl

Komentarze

  Brak komentarzy. Twj moe by pierwszy!

  Bookmark and Share Wylij link znajomemu

  Zobacz pozostae wiadomoci

  Jaso Sopot w Jaśle, jaślanin w Sopocie

  roda, 5 sierpnia 2009, 12:47

  Miłośników dobrej zabawy przy muzyce, zapraszają w piątek (7 bm.) o godz. 19 na jasielski rynek, burmistrz miasta i Jasielski Dom Kultury. Ci, którzy zdecydują się przyjść będą mogli obejrzeć bezpośrednią transmisję koncertu Sopot Hit Festiwal 2009, w którym wystąpi jaślanin Mateusz Mijal oraz posłuchać występującego na żywo zespołu „Zabili Mi Żółwia".

  Jaso Urząd Miasta w Jaśle zatrudni wykwalifikowanego grzyboznawcę

  roda, 29 lipca 2009, 22:51

  Urząd Miasta w Jaśle zatrudni wykwalifikowanego grzyboznawcę w sezonie wysypu grzybów 2009 r. celem kwalifikacji grzybów świeżych wystawianych do obrotu na placu targowym „Zielony rynek" w Jaśle.

  Jaso Komunikat

  roda, 29 lipca 2009, 22:44

  Z okazji upamiętnienia 65 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w dniu 01 sierpnia 2009 r. o godzinie 17.00 zostaną włączone syreny alarmowe

  Jaso Oddajmy hołd bohaterom tamtych dni!

  roda, 29 lipca 2009, 22:41

  1 sierpnia przypada 65.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godzinie 17:00-tzw.godzinie „W” zarówno w Jaśle jak i w całej Polsce zawyją syreny... Zatrzymajmy się przez chwilę i oddajmy hołd wszystkim tym, którzy brali udział w tym wielkim zrywie narodowościowym. Pamiętajmy, że byli wśród nich także jaślanie...

  Jaso Wizyta delegacji jasielskiej w Truskawcu

  roda, 29 lipca 2009, 22:35

  W dniach 24-25 lipca br. delegacja miasta Jasła gościła w Truskawcu, ukraińskim mieście partnerskim Jasła, malowniczo położonym u stóp gór Gorgany. Celem wizyty było podtrzymanie partnerskiej współpracy polsko – ukraińskiej obu miast.

  Jaso Warsztaty Architektoniczno-Urbanistyczne "Krosno 2009"

  roda, 29 lipca 2009, 19:30

  Jest nam niezmiernie miło poinformować o realizowanych w dniach 31 lipca - 4 sierpnia 2009 r. Warsztatach Architektoniczno-Urbanistycznych "Krosno 2009".

  Jaso Letnie warsztaty taneczne

  roda, 29 lipca 2009, 19:13

  Jeśli lubisz tańczyć, uważasz, że masz to "coś" lub już tańczysz, ale chcesz się rozwijać i nigdy nie masz dość, to z pewnością te warsztaty są dla Ciebie!

  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    Nastpna

  USD
  3,3881
  EUR
  4,1724
  GBP
  4,7660
  CHF
  3,4827  Pogoda Jaso
       
                 
       
             
       
       
  Mapa Jasa  Copyright (c) 2010 GLOBALL Renata Forsytek. Kopiowanie materiaw bez zgody wydawcy zabronione.