PL ISSN 1897-1547wtorek, 19 marca 2019, imieniny: Aleksandryny, Jzefa, Nicety
REKLAMA / B1
Jaso

Wizyta delegacji jasielskiej w Truskawcu

Autor: Redakcja    Opublikowano: roda, 29 lipca 2009, 22:35    Wywietle: 5929

W dniach 24-25 lipca br. delegacja miasta Jasła gościła w Truskawcu, ukraińskim mieście partnerskim Jasła, malowniczo położonym u stóp gór Gorgany. Celem wizyty było podtrzymanie partnerskiej współpracy polsko – ukraińskiej obu miast.


Truskawiec to przede wszystkim miejscowość uzdrowiskowa, wolna od przemysłowych zanieczyszczeń, z obfitymi, leczniczymi źródłami „Naftusi". Obecnie miejsce to staje się coraz bardziej atrakcyjnym kurortem i to nie tylko o znaczeniu lokalnym, ale także światowym. Jest to najbardziej sprzyjające człowiekowi miasteczko w całej Ukrainie, a od dwóch lat szczyci się oficjalnym nadaniem tego tytułu. Przybywa tu wciąż nowych sanatoryjnych obiektów, a kuracjusze znajdują kompleksową, profesjonalną opiekę medyczną. Oleg Błażowski opowiadając o tym przemiłym miasteczku uzdrowiskowym z dumą podkreśla, że infrastruktura z roku na rok poprawia się i warto dbać o odwiedzających Truskawiec.

Ważną postacią miasta jest prof. Vladimir Kozavkin. To wyjątkowa osobowość o wielkiej charyzmie, dyrektor Międzynarodowej Kliniki Rehabilitacyjnej, przeznaczonej dla dzieci, młodzieży i dorosłych do lat 30. Dyrektor Kozavkin sam oprowadzał delegację z Jasła po klinice, a w gabinecie dzielił się swoimi refleksjami na temat przyszłości współpracy polsko-ukraińskiej. Klinika przyjmuje rocznie ponad 17 tys. pacjentów z całego świata. Jest bardzo nowoczesna i wysoce skuteczna z pełną dbałością o komfort psychiczny pacjenta. W wyposażeniu zastosowano antyalergiczne materiały np. brzozę czy len a przybywających pacjentów witają witrażowe secesyjne motywy kwiatowe symbolizujące witalność i życie np. wiosenne przebiśniegi, fiołki, które są również elementem terapii artystycznej. Dla ludzi różnej religii bardzo ważne jest np. menu. Klinika jest przygotowana na przyjęcie także ortodoksyjnych pacjentów, którzy zastrzegają sobie, czego nie wolno im podawać w posiłkach. Kto trafia do Truskawca, powracać tam chce znów. Władze dbają również o duchowy wymiar miasta, dlatego wciąż odbudowywane są kościoły i miejsca kultu. Dzięki ofiarności w dużej części polskich turystów, znalazły się środki na odbudowę kościoła p. w. Wniebowzięcia NMP z przepięknym obrazem w ołtarzu głównym.

Delegację miasta Jasła z Burmistrz Marią Kurowską, v-ce przewodniczącym Rady Miejskiej Henrykiem Rakiem oraz radnym Leszkiem Znamirowskim ciepło i serdecznie podjął w Urzędzie Miasta Truskawca Wiktor Marczenko (tymczasowo p.o. Mera miasta) i Oleg Błażowski - pełnomocnik Mera do kontaktów międzynarodowych. Podczas wizyty jasielska delegacja mogła zapoznać się z formami zarządzania przez władze Truskawca i podzielić się własnymi doświadczeniami, wymieniając poglądy na temat rozwoju gospodarczości, propagowania kultury, a także sposobu promocji. Wizyta władz Miasta Jasła w Truskawcu z pewnością przysłuży się do podtrzymania i zacieśniania dobrosąsiedzkich kontaktów, których dotychczasowe efekty to szeroka współpraca w dziedzinie kultury i sportu, wzajemne wizyty młodzieżowych zespołów muzycznych oraz drużyn sportowych. Burmistrz Jasła Maria Kurowska wraz z przedstawicielami władz Truskawca zgonie podzielają opinię, że dla obopólnych korzyści miast Jasła i Truskawca, wskazana jest współpraca również w innych niż dotychczas, nowych dziedzinach.

UM Jasło

Wicej podobnych artykuw w serwisie o Jale portalu nowiny24.pl

Komentarze

  1. gosc mail.geonafta.jaslo.pl  •  czwartek, 30 lipca 2009, 14:59 fajnom mamy paniom burmistrz
Bookmark and Share Wylij link znajomemu

Zobacz pozostae wiadomoci

Jaso Sopot w Jaśle, jaślanin w Sopocie

roda, 5 sierpnia 2009, 12:47

Miłośników dobrej zabawy przy muzyce, zapraszają w piątek (7 bm.) o godz. 19 na jasielski rynek, burmistrz miasta i Jasielski Dom Kultury. Ci, którzy zdecydują się przyjść będą mogli obejrzeć bezpośrednią transmisję koncertu Sopot Hit Festiwal 2009, w którym wystąpi jaślanin Mateusz Mijal oraz posłuchać występującego na żywo zespołu „Zabili Mi Żółwia".

Jaso Urząd Miasta w Jaśle zatrudni wykwalifikowanego grzyboznawcę

roda, 29 lipca 2009, 22:51

Urząd Miasta w Jaśle zatrudni wykwalifikowanego grzyboznawcę w sezonie wysypu grzybów 2009 r. celem kwalifikacji grzybów świeżych wystawianych do obrotu na placu targowym „Zielony rynek" w Jaśle.

Jaso Komunikat

roda, 29 lipca 2009, 22:44

Z okazji upamiętnienia 65 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w dniu 01 sierpnia 2009 r. o godzinie 17.00 zostaną włączone syreny alarmowe

Jaso Oddajmy hołd bohaterom tamtych dni!

roda, 29 lipca 2009, 22:41

1 sierpnia przypada 65.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godzinie 17:00-tzw.godzinie „W” zarówno w Jaśle jak i w całej Polsce zawyją syreny... Zatrzymajmy się przez chwilę i oddajmy hołd wszystkim tym, którzy brali udział w tym wielkim zrywie narodowościowym. Pamiętajmy, że byli wśród nich także jaślanie...

Jaso Warsztaty Architektoniczno-Urbanistyczne "Krosno 2009"

roda, 29 lipca 2009, 19:30

Jest nam niezmiernie miło poinformować o realizowanych w dniach 31 lipca - 4 sierpnia 2009 r. Warsztatach Architektoniczno-Urbanistycznych "Krosno 2009".

Jaso Letnie warsztaty taneczne

roda, 29 lipca 2009, 19:13

Jeśli lubisz tańczyć, uważasz, że masz to "coś" lub już tańczysz, ale chcesz się rozwijać i nigdy nie masz dość, to z pewnością te warsztaty są dla Ciebie!

Jaso XLVIII Sesja Rady Miejskiej Jasła

sobota, 25 lipca 2009, 10:30

Uprzejmie informuję, że w dniu 27 lipca 2009 r. o godz. 9.00 w Urzędzie Miasta w Jaśle, ul. Rynek 12 odbędzie się XLVIII Sesja Rady Miejskiej Jasła z następującym proponowanym porządkiem obrad:

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    Nastpna

USD
3,7823
EUR
4,2940
GBP
5,0190
CHF
3,7828Pogoda Jaso
     
               
     
           
     
     
Mapa JasaCopyright (c) 2010 GLOBALL Renata Forsytek. Kopiowanie materiaw bez zgody wydawcy zabronione.